OGŁOSZENIA PARAFIALNE

V NIEDZIELA WIELKANOCNA

28. 04. 2024 r.

Decyzją Przełożonych Zakonnych Zgromadzenia Zmartwychwstańców ks. Sebastian Habowski CR zostaje zwolniony z funkcji proboszcza i przeniesiony z dniem 01 lipca b.r. do Dębek, gdzie będzie pełnił funkcje Dyrektora Ośrodka Rekolekcyjno-Wypoczynkowego i Rektora kościoła p.w. Matki Bożej Jasnogórskiej. Nowym Proboszczem w Parafii w Krokowej został mianowany ks. Piotr Strzelczyk CR, który swoją funkcję obejmie z dniem 01 lipca b.r.

W tym tygodniu, 1 maja wyrusza pielgrzymka pod przewodnictwem ks. Stanisława Lasoty CR. Ministranci pod opieką ks. Michała wezmą udział w dorocznym spotkaniu Liturgicznej Służby Ołtarza „Mini Emaus” w Mszanie Górnej. Polecamy ich opiece Matki Bożej prosząc o błogosławione owoce.

Przez cały maj zapraszamy na nabożeństwa majowe po wieczornych Mszach św. Apel Jasnogórski przy grocie Matki Bożej będziemy odprawiać od poniedziałku do soboty o godz. 20:30.

W tym tygodniu wypada pierwszy czwartek, piątek i sobota. W sobotę kapłani odwiedzą chorych w domach z posługą sakramentalną. 

W kalendarzu liturgicznym w tym tygodniu:

  • w poniedziałek, 29 kwietnia – święto św. Katarzyny Sieneńskiej.
  • w czwartek, 1 maja – wspomnienie św. Atanazego.
  • w piątek, 3 maja – Uroczystość NMP, Królowej Polski, msze św. według porządku niedzielnego. Nie obowiązuje post piątkowy.
  • w sobotę, 4 maja –wspomnienie św. Floriana, patrona Strażaków.

Za tydzień w niedzielę, 6 maja, odbędzie się w naszej parafii Dzień Świętości Życia. Będzie okazją do podjęcia Duchowej Adopcji, wysłuchania świadectw i wsparcia materialnego inicjatywy obrony życia przez zakupienie cegiełki. Przygotuje nas do Festiwalu dla Życia, który odbędzie się w Gdańsku 16 czerwca b.r.

W przedsionku kościoła dostępna jest prasa katolicka: Gość Niedzielny, Biuletyn Parafialny i Dobre Nowiny.

Serdeczne podziękowania dla osób, które dbają o dekorację i porządek w naszym kościele.

                                                                                                                                                                                                            ks. prob. Sebastian Habowski CR

 ***

KOMUNIKAT PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

W SPRAWIE WIELKIEJ NOWENNY

PRZED DWUTYSIĄCLECIEM DZIEŁA ODKUPIENIA

W roku 2033 będziemy obchodzić rocznicę dwutysiąclecia Odkupienia, jakiego dokonał nasz Pan Jezus Chrystus przez swoją mękę, śmierć, zmartwychwstanie, wniebowstąpienie i zesłanie Ducha Świętego. Dziewięć lat, które poprzedzają ten wielki Jubileusz, jest dla Kościoła w Polsce wspaniałą okazją do ożywienia wiary, a nade wszystko do dziękczynienia za „wielkie rzeczy, jakie uczynił Wszechmocny” (Łk 1, 49).

Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce podczas 397. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się Warszawie w dniach 13-14 marca br. podjęli decyzję, że tegorocznym obchodem bliskich już Świąt Wielkanocnych rozpoczynamy dziewięcioletnią Wielką Nowennę, której celem jest odrodzenie duchowo-moralne i przygotowanie całego Kościoła w Polsce do tego wielkiego Jubileuszu.

Najważniejszymi momentami tej nowenny w latach 2024-2033 będą corocznie obchodzone uroczystości Triduum Paschalnego, Wniebowstąpienia Pańskiego, Zesłania Ducha Świętego oraz – kończąca rok liturgiczny – uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Obchodząc co roku te najważniejsze momenty liturgiczne, będziemy w sposób szczególny dziękować i uwielbiać Boską Trójcę za dzieło Odkupienia, które ogarnia cały świat.

Zachęcam duszpasterzy, aby ‒ czy to w ramach liturgii wymienionych uroczystości czy poza nią ‒ podkreślali doniosłość dzieła Odkupienia oraz zachęcali Lud Boży do wdzięczności za nie. Wiernych zaś, zwłaszcza skupionych we wspólnotach religijnych i ruchach, proszę o wielkoduszne włączanie się we wszelkie inicjatywy z tym związane.

                                                             Tadeusz Wojda SAC

                                                         Arcybiskup Metropolita Gdański

                                                                Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Gdańsk, 21 marca 2024 roku

 ***

Czcigodni Bracia w kapłaństwie, drogie Osoby konsekrowane, ukochani Siostry i Bracia!

 

W dniu zmartwychwstaniu Pan Jezus powiedział do swoich uczniów

„Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam” (J 20,21).

Z całego serca życzymy, aby pokój, który przynosi Zmartwychwstały Pan,

stał się naszym pokojem, a przez nas także pokojem tych, którzy są blisko i daleko.

Życzymy również,

abyśmy z pomocą naszego Zbawiciela, który do końca nas umiłował,

z miłością patrzyli na świat, na siebie i na drugiego człowieka,

a przede wszystkim na wielkie dzieła Boże, które dokonują się dla nas,

aby nikt nie zginął, lecz aby każdy miał życie wieczne.

Wesołego Alleluja!

Z pasterskim błogosławieństwem

                                            + Tadeusz Wojda SAC Arcybiskup Metropolita Gdański

                   wraz ze współbraćmi

                                                      + Wiesław Szlachetka Biskup Pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej

                                                 + Piotr Przyborek Biskup Pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej

 ***

***

Szkolne nauczanie religii w perspektywie europejskiej

 

***

Oświadczenie Przewodniczącego KEP w kwestii aborcji

***

 

 

 

 ***

 

Słów kilka...

Niech bądze pòchwôlony Jezës Christus.

Pochodzę ze Skierniewic –to nieduże miasteczko w woj. Łódzkim. Myśl o kapłaństwie towarzyszyła mi przez większość życia. Po zakończeniu liceum poszedłem na łowicką pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę. Tam dowiedziałem się kim są Zmartwychwstańcy, że to - jak mawiał sługa Boży o.Paweł Smolikowski CR - „osoby, które w namiętnościach swojego wieku straciły wiarę i obyczaj chrześcijański ale nawróciły się i tym doświadczeniem chcą dzielić się z innymi”. W jednej chwili pojawiło się we mnie pragnienie bycia Zmartwychwstańcem. Tak doświadczyłem Boga, który mnie widzi, słyszy i kocha bezinteresownie.

Rozpocząłem formację zakonną, najpierw rok nowicjatu w Mszanie Górnej, a następnie sześć lat seminarium w Krakowie. 27 maja 2023 roku przyjąłem sakrament święceń prezbiteratu. Wtedy też ojciec Prowincjał wręczył mi dekret kierujący mnie do posługi w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krokowej.

Tutaj u Was na Kaszubach rozpoczynam kolejny etap swojego życia. Bardzo się cieszę na ten czas, chociaż mam również obawy jak sprostam nowym obowiązkom. Dłuższy czas modliłem się w intencji pierwszych parafian do których zostanę posłany dlatego jestem pełen nadziei, że będę mógł dzielić się z Wami swoimi talentami a przede wszystkim sprawować sakramenty. Proszę pamiętajcie o mnie w swoich modlitwach. Dziękuję i do ùzdrzeniô :)

                                                                                                      Michał Michalski CR

***

Czcigodni Księża Proboszczowie, Duszpasterze i Nauczyciele Religii,  Rodzice i Uczniowie

Kierując się dobrem nauczania religii w naszej Archidiecezji, zarówno jakością prowadzonych zajęć, jak i względami prawnymi, dnia 19 stycznia 2010 roku na terenie Archidiecezji Gdańskiej został wprowadzony Indeks Katechizacji, który „jest wewnętrznym dokumentem kościelnym, potwierdzającym uczestnictwo w szkolnym nauczaniu religii. Stanowi świadectwo świadomego wyboru nauki religii przez rodziców i ucznia. Każdy uczeń – posiadacz Indeksu – będzie się nim legitymował wobec władz kościelnych w ramach czynności duszpasterskich, wymagających poświadczenia udziału w katechizacji szkolnej. Chodzi zwłaszcza o przygotowanie do przyjęcia sakramentów i sytuację ubiegania się o funkcję rodzica chrzestnego”. (Zn. akt. IV F/9/2010)

Po trzynastu latach dostrzegamy, że sytuacja w sferze nauczania religii ulega niepokojącym zmianom. Choć nie brakuje wartościowych działań nauczycieli religii oraz wspaniałych osiągnięć ich uczniów, to w podejściu coraz większej liczby osób katecheza szkolna dostrzegalnie traci na znaczeniu. Ten stan odsłania poziom wiary i praktyk religijnych w naszym społeczeństwie. Bywa tak, że i sami katecheci tracą poczucie sensu swojej pracy albo sensu obecności nauczania religii w szkole. Powtarzane są wtedy slogany środowisk laickich o tym, że katecheza powinna zostać usunięta ze szkół. Twierdzą tak nawet niektórzy księża. Nasuwa się pytanie: Kto będzie głosił Ewangelię tym uczniom, którzy do Kościoła już nie przychodzą? Czy rezygnacja jest chrześcijańską odpowiedzią na trud i przeciwności napotykane w katechizacji? Chrystus nie obiecywał, że misja nauczania będzie łatwa, wręcz przeciwnie. Jeśli jest trudna, to też szczególnie przez Niego błogosławiona i wspierana.

Stajemy dziś wobec palącego wyzwania do jeszcze gorliwszego nauczania religii, do merytorycznego przekazu prawd wiary tak w rodzinach, w parafiach, jak i na poziomie nauczania szkolnego. W tym miejscu dziękuję Księżom, Nauczycielom zakonnym i świeckim za ich wysiłki i poświęcenie w aktualnych okolicznościach.

Jednocześnie pragnę zwrócić uwagę, że obok katechizowania ku relacyjności, gdzie na pierwszym miejscu jest zawsze człowiek, ważnym zagadnieniem nauczania religii jest aspekt prawny. Wyrazem tego jest właśnie Indeks Katechizacji, potrzebny chociażby w świetle przepisów o danych osobowych, jak również przy okazji działań duszpasterskich.

Warunkiem skuteczności tego dokumentu jest egzekwowanie go na każdym etapie życia religijnego osoby katechizowanej, tak w środowisku szkolnym, jak i parafialnym (katecheza sakramentalna, biuro parafialne, wizyta duszpasterska). Upragnione efekty zapewne będą widoczne dopiero po dłuższym czasie.

Ujednolicenie naszego podejścia jest konieczne dla spójnego działania we wszystkich parafiach. Umożliwi to właściwe odniesienie do uczniów regularnie uczęszczających na lekcje religii, a także tych, którzy zapisują się tylko ze względu na przygotowanie sakramentalne. Weryfikacja Indeksu pozwoli dobrać odpowiednie wymagania, zależne od poziomu katechizacji.

Jednakowe podejście do Indeksów katechizacji powinno dać poczucie poważniejszego traktowania przedmiotu religii i nakłonić do głębszego przemyślenia kwestii wypisywania się. W jakimś stopniu powinno również uchronić od nieuczciwości w procesie przygotowania do sakramentów, np. od wybierania parafii z mniejszymi wymaganiami (bez wglądu w życie religijne i katechizację kandydata). Mamy sygnały, że takie działania budzą w innych kandydatach poczucie niesprawiedliwości w Kościele: „Skoro nie trzeba się starać, to po co to robić?”. To wpływa negatywnie na całkowite podejście do wiary młodego człowieka.

Oczywiście Indeks katechizacji nie jest „lekarstwem na wszystko”, ale jednym z narzędzi pozytywnej weryfikacji katechizacji naszych wiernych. Z pewnością okazanie go duszpasterzowi jest zawsze powodem do spotkania, rozmowy i zadania sobie ważnych pytań.

Dlatego proszę wszystkich Księży Proboszczów o zaopatrzenie dzieci i młodzieży w swojej parafii w Indeks Katechizacji. Nauczycieli religii proszę o pomoc w dystrybucji i późniejszym uzupełnianiu Indeksu, a Rodziców i uczniów o rzetelność w jego użytkowaniu.

Praktyczne zastosowanie Indeksu jest opisane na jego okładce. Informacje o sposobie nabywania i dystrybucji można uzyskać w Wydziale Katechetycznym. Na trud głoszenia Ewangelii w środowiskach parafialnych i szkolnych z serca błogosławię

                                                                                                                                                                                   /-/ Tadeusz Wojda SAC Metropolita Gdański

 

***

 

 

 ***

 

  

 

 

Wsparcie Kościoła

Możesz wesprzeć nasz Kościół i Wspólnotę poprzez: modlitwę o pomyślne prace budowlane, wsparcie finansowe do puszek,
darowizny na rzecz remontu kościoła, tzw. darowizna na cele kultu religijnego.

Ofiary można przekazać na konto:

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej

ul. Wejherowska 1

84-110 Krokowa

Numer konta bankowego:

92 8349 0002 0009 7749 2000 0010 

Bóg zapłać…

ks. Sebastian Habowski CR