POGRZEB KATOLICKI

Modlitwa za zmarłych to rzecz święta i zbawienna (por. 2Mch 12,43-45)

Pogrzeb zgłaszamy w parafii zamieszkania Zmarłego.

W kancelarii należy okazać:

• akt zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego,
  • kartę informacyjną z zakładu pogrzebowego (z datą, miejscem i godziną pogrzebu)
  • zaświadczenie o przyjęci Sakramentu Chorych przed śmiercią np. od Kapelana Szpitala,
  • pozwolenie na urządzenie pogrzebu z parafii, gdzie Zmarły mieszkał, jeśli nie jest z terenu naszej parafii.

Najlepszym darem dla Zmarłego jest pełne uczestnictwo we Mszy św. (z przyjęciem Komunii św.), dlatego należy wcześniej zadbać o przystąpienie do spowiedzi św.

Warto naśladować piękny zwyczaj zamawiania Mszy św. za Zmarłego zamiast kwiatów czy wieńców pogrzebowych. Chwalebnym zwyczajem jest Msza św. w miesiąc po pogrzebie, w kolejne miesiące, w rok po pogrzebie i kolejne rocznice oraz Msze św. gregoriańskie (Msza św. za Zmarłego przez 30 kolejnych dni).